Sprawa jest bardzo pilna, bo jutro (to jest we wtorek, dnia 24 lipca 2018 r.) nad ustawą przekształcającą użytkowanie wieczyste we własność (jako drukiem senackim nr 910) mają pracować komisje senackie:
Z przesyłaniem uwag, propozycji oraz wniosków o przeprowadzenie wysłuchania publicznego w Senacie trzeba się śpieszyć, bo Senat ma na w tym tygodniu (na zaczynającym się jutro posiedzeniu) zająć się ustawą z Sejmu przesłaną.
Podstawowe znaczenie ma wysłanie korespondencji listem elektronicznym lub faksem do właściwych komisji senackich:
Sekretariat: tel. 22 694-94-34, fax 22 694-94-33
e-mail: kstap@senat.gov.pl
Każdy zainteresowany (np. jeden człowiek lub wspóllnota mieszkaniowa) jest uprawniony przedstawiać swe uwagi i propozycje oraz wnioskować o przeprowadzenie procedury wysłuchania publicznego w sprawie tejże ustawy.
Aktualna wersja ustawy będzie służyć utwierdzaniu pozycji mafiozów, którzy zyskują i chcą jeszcze więcej zyskiwać na bandyckich podziałach gruntów - szczególnie w miastach oraz na osiedlach.
Uchwalona w ostatni piątek przez Sejm ustawa przeszktałcająca użytkowanie wieczyste we własność jest mocno niedoskonała.
Tak wadliwą ustawę poparli także posłowie wszystkich ugrupowań opozycyjnych (w tym ostro krytykujących rządzącą koalicje w innych sprawach) - oto link do wyników głosowania:
Z tekstem tejże ustawy najłatwiej zapoznać się pod adresami internetowymi:
https://www.senat.gov.pl/prace/senat/proces-legislacyjny-w-senacie/ustawy-uchwalone-przez-sejm/ustawy-uchwalone-przez-sejm/ustawa,602.html (przebieg procesu legislacyjnego w Senacie)
http://orka.sejm.gov.pl/proc8.nsf/ustawy/2673_u.htm (tekst w Sejmie uchwalony)
http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/PrzebiegProc.xsp?id=CE80406F35C597CCC12582B9005771D1 (przeieg prac legislacyjnych w Sejmie)
Podstawową zaletą tej ustawy jest przekształcenie użytkowania gruntów pod samymi budynkami we własność - w tym zakresie rację ma Rada Ministrów (oficjalny projektodawca, kierujący projekt do Sejmu). Szkoda, że ustawa zawiera wiele wad.
Podstawowym problemem są fatalne podziały gruntów - ofiarą tego procederu padły nie tylko Wspólnoty Mieszkaniowe na lubelskim osiedlu Nałkowskich. To będzie zarzewiem sporów (wielu nowych) - zwłaszcza o: dostęp do drogi publicznej oraz o miejsca postojowe (lub parkingowe), a często także o miejsce niezbędne do gromadzenia odpadów komunalnych.
Są również inne mankamenty - zwłaszcza:
* Wysokie opłaty sądowe - 250 złotych od wykreślenia roszczenia z tytułu "opłaty przekształceniowej", także w przypadku jednorazowego uiszczenia tej opłaty.
* Dwa główne tryby przekształcenia użytkowania wieczystego we własność: z urzędu i "na zaświadczenie" dla bardzo wielu osób oraz na podstawie decyzji administracyjnej (na podstawie ustawy z 2005 r. oraz na podstawie nowelizowanej Ustawy o Państwowym Zasobie Nieruchomości).
* Masa spraw w sądowych wydziałach ksiąg wieczystych - często zbędnych (dotyczy to głównie osób, które szybko uiszczą "opłatę przekształceniową").
* Brak wskazania, że "opłatę przekształceniową" należy wpłacać na ten sam rachunek, na który dotychczas wpłacano opłatę za użytkowanie wieczyste (taki wariant usprawniłby uiszczanie "opłaty przekształceniowej" i zmniejszyłby obciążenie sądowych wydziałów ksiąg wieczystych, gdyby skorygowano przepisy o kierowanych do tych wydziałów zaświadczeniach).
Listy (w tym elektroniczne) można wysyłać do wiadomości innych osób i instytucji - przykładowo:
* Kancelarii Prezydenta RPL listy@prezydent.pl .
* Pani Wicepremier Beaty Szydło: sekretariatwprm@kprm.gov.pl (Pani Wicepremier przejawiła zainteresowanie problemem braku dostępu do drogi publicznej).
* Pana Ministra Andrzeja Adamczyka (który 4 tygodnie temu żywo zainteresował się problemem braku dostępu do drogi publiczej):
Andrzej.Adamczyk@mi.gov.pl, sekretariataadamczyka@mi.gov.pl ; tel.: 22 630 11 00, fax: 22 630 11 04 .